Az intelligens otthonokról sokakban alakult ki az a képzet, hogy egyáltalán nem barátságosak: sterilek és hidegek, ahol a sok fém és üvegfelület miatt egyáltalán nem érezhetjük jól magunkat.
Hogy miért gondolja ezt az emberek többsége? Talán azért, mert a különféle high-tech berendezések leginkább fémből, de legalábbis azt utánzó anyagból készülnek, és a legtöbbször fémszínűek vagy feketék, vagyis tényleg nem nevezhetőek csöppet sem barátságosnak.
Szerencsére azonban akad néhány trükk és praktika, amikkel egy intelligens otthon is lakályosabbá tehető, és amikkel az okosotthonban található modern berendezések egyensúlyba hozhatóak a lakás többi berendezésével.
Használjon sok természetes anyagot!
Annak érdekében, hogy az üveg és fémes hatású felületek, valamint a műanyag dominanciáját megszüntessük, érdemes sok természetes anyagot használni az intelligens otthon berendezéséhez.
Egy fémes hatású IoT eszközt helyezzünk például olyan „meleg” felületre, mint a fa, hogy kiegyensúlyozzuk azt a hidegséget, amit az adott berendezés áraszt.
Válasszon designos routert!
Router nélkül elképzelhetetlen egy intelligens otthon, hiszen az eszközök egyik csoportja vezeték nélküli hálózaton kapcsolódik egymással. Sőt, a vezérlésükhöz is szükség lesz a Wi-Fi-re, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen routert választunk.
Már csak azért sem, mert a routerekről nem az jut az eszünkbe, hogy jól néznének ki, a design ugyanis nem elvárás ezeknél az eszközöknél. Általában ki is lógnak a lakás berendezési tárgyai közül, ezért igyekszünk olyan helyre rejteni őket, ahol nincsenek szem előtt.
Szerencsére azonban vannak tervezők, akik a routereket is igyekeznek designos darabokká alakítani, nekünk csak meg kell keresnünk a megfelelőt. Néhány évvel ezelőtt koncepcióként jelent meg az STC virágváza alakú vezeték nélküli routere, amiben elvileg növényeket is elrendezhettünk volna, de a projekt – ki tudja, hogy miért – megfeneklett.
Ettől függetlenül léteznek nem szokványos külsejű routerek, csak némi időt kell szánnunk rá, hogy megtaláljuk őket.
Rejtse el a kapcsolószekrényt!
Az okosotthonok esetén mindig kérdés, hogy hogyan „álcázzuk” a kapcsolószekrényt, és hogyan tegyük láthatatlanná az iNELS rendszer főbb eszközeit, mint például a központi egységet. Az őket fedő ajtók ugyanis nem túl esztétikusak, és nem egyszer ki is lógnak az enteriőrből.
A kapcsolószekrény, valamint a többi elem elrejtésének egy igen kreatív és dizájnos módja lehet, ha egy festménnyel, vagy egy, a most reneszánszát elő vászonképpel takarjuk el őket. A képre nyomtattathatjuk a kedvenc családi fotónkat, vagy egy vicces képet a macskáról, attól függően, hogy melyik illik éppen az adott környezetbe.
Ennek egy haladóbb módja, ha a szekrény ajtaja maga a kép, így ugyanis nem kell lyukat fúrni a falba, hiszen a kapcsolószekrény ajtaja válik dizájnelemmé.
Ne tegye közszemlére a berendezéseket!
Volt idő, amikor divat volt minden technikai eszközt közszemlére tenni a lakásban, hogy mindenki lássa a hatalmas tévét, és a drága kiegészítőket. Manapság azonban már egészen más a trend, és azon igyekszünk, hogyan olvadjon be az adott eszköz a környezetébe.
Megannyi módot találhatunk arra, hogy hogyan rejtsük el a modemet, és az egyéb intelligens otthonhoz kapcsolódó berendezéseket – ez már csak azért is hasznos, mert így egy idegen sem férhet olyan könnyen hozzájuk, ha mi nem tartózkodunk éppen a helyiségben. Így egyrészt nagyobb biztonságban lehetünk egy esetleges támadással szemben, egy kreatív ötlettel pedig még fel is dobhatjuk a lakást.
Az okosotthon is lehet barátságos
Egy kis odafigyeléssel, valamint sok-sok izgalmas lakberendezési ötlettel tehát az intelligens otthont is kényelmessé és hívogatóvá tehetjük. A félelmünk attól, hogy az okosotthon túl bonyolult és rideg, egyébként is túlzó, ezeket a képzeteket minden bizonnyal a sci-fikből vesszük, pedig a valóság egészen más.
A lényeg, hogy ne idegenkedjünk az intelligens lakás koncepciójától csak azért, mert egy kicsit több munkával jár igazán otthonossá varázsolni. A benne található funkciók ugyanis egytől-egyig a mi kényelmünket szolgálják, a többi pedig már csak rajtunk múlik.